V ponedeljek, 8. 4. 2024, se je predsednik šolske skupnosti, Teodor Kirar, udeležil 34. nacionalnega otroškega parlamenta v Ljubljani. O izbrani temi Duševno zdravje otrok in mladih so razpravljali delegati iz vse Slovenije. Nacionalnega parlamenta se je udeležilo tudi deset predstavnikov jugovzhodne regije, ki so bili izbrani na regijskem parlamentu, ki je potekal v Novem mestu, 14. 3. 2024, med njimi tudi Teodor Kirar. Poleg njih in vseh ostalih delegatov so se parlamenta udeležili tudi mentorji, odrasli in otroški novinarji, predstavniki raznih organizacij za mlade, poslanci … Učencev je bilo kar 115. Vse sodelujoče je nagovorila predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije Darja Groznik ter predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.

Kmalu po uvodnih nagovorih so delegati začeli razpravljati v skupinah. Vsaka skupina je imela določeno temo. To so bile: Kaj je duševno zdravje?, Vpliv okolja na moje duševno zdravje, Moji viri pomoči, Spremembe za krepitev mojega razvoja. Nato je na te teme sledila razprava v parlamentu, kjer so se parlamentarcem pridružili predsednik vlade Robert Golob ter nekateri ministri. Na koncu otroškega parlamenta je bila razglašena nova tema otroškega parlamenta. Tako se bodo otroci v naslednjem šolskem letu pogovarjali o šolskem sistemu.

Zapisala: mentorica Andreja Hvalec Žitnik, univ. dipl. ped.

Fotografije: Andreja Hvalec Žitnik, univ. dipl. ped.