Od 1. 9. 2024 do 28. 2. 2026 v okviru programa Erasmus+ na naši šoli izvajamo mednarodni projekt z naslovom Drugačni pristopi k drugačnosti.
V preteklem šolskem letu smo bili namreč uspešni na razpisu programa Erasmus+ (Akcija KA122-SCH – Mobilnost osebja in učencev v splošnem šolskem izobraževanju za neakreditirane institucije) ter pridobili nepovratna sredstva v višini 53.683,00 EUR.
V sklopu projektnih aktivnosti se bomo prednostno posvečali inkluziji – spoznavali bomo sodobne in drugačne načine poučevanja ter v tujini preizkušene in uspešne metode vključevanja učencev z manj priložnostmi, predvsem iz ranljivejših ciljnih skupin, za katere ugotavljamo, da se težje vključujejo tako v redni pouk kot tudi dejavnosti, ki jih šola izvaja izven le-tega. Izboljšati želimo poznavanje njihovih specifik, hkrati pa opolnomočiti učitelje za uspešnejše delo ter tako izboljšati vključenost vseh učencev in počutje tako njih kot tudi učiteljev.
V 18 mesecih bomo izvedli najmanj 15 mobilnosti učiteljev, ki se bodo udeležili tečaja ali usposabljanja v tujini ter primere dobrih in uporabnih praks preizkušali pri svojem delu, hkrati pa jih delili med svoje sodelavce.
Organizirali bomo tudi dve skupini strokovnih delavcev, ki se bosta odpravili na sledenje na delovnem mestu za širše razumevanje praks, politik in sistemov na področju vključevanja učencev.
Prav tako se bodo na mobilnost odpravili naši učenci, in sicer v Myslenice na Poljsko, kjer deluje naša pobratena šola in s katero imamo dolgoletne pozitivne izkušnje.
Pričakujemo, da bomo zaposleni pridobili dragoceno priložnost za strokovni in osebni razvoj ter boljše kompetence za svoje delo. Prav tako si nadejamo, da bomo izboljšali spretnosti za bolj pravično vključevanje učencev iz ranljivejših ciljnih skupin.
Ožji projektni tim (Miha Gorenc, Tanja Kastelic, Urška Klemenčič in Maja Regina) se skupaj s sodelavci z optimizmom podaja na pot uresničevanja zastavljenih aktivnosti in pričakovanja odzivov, rezultatov ter učinkov.
Zapisala: Maja Regina, koordinatorica projekta