V mesecu januarju sva se v okviru izobraževanja Erasmus+ udeležili izobraževanja We are all Special: Inclusion and Support for Students with Special Needs in and out of the Classroom na Kanarskem otroku Tenerife.

V skupini, ki jo je poleg naju sestavljalo pet Švedinj, ena Nizozemka in ena Nemka, smo spoznali različne teme: kriterije za inkluzivno šolo, avtizem, nevrodivergentnost, ADHD, vedenjske težave, specifične učne težave, disleksija, disgrafija in diskalkulija, samozavedanje, komunikacija in mnogo več. Imeli smo veliko praktičnih vaj, kot so dihanje, jutranja refleksija, vaje za koncentracijo, pozornost, samozavedanje, postavili smo se v kožo učencev, ki imajo različne posebne potrebe, kot so npr. hipersenzoričnost, gibalne ovire, slabovidnost, slepota, hiperaktivnost … Ugotovili smo, da imamo res široko paleto učencev, ki imajo posebne potrebe. Izobraževanje je bilo dobro, saj je temeljilo na konkretnih praktičnih aktivnostih, ki jih lahko preneseva v svoje delovno okolje. Najina skupina je bila majhna, tako da je moral res vsak aktivno prispevati k diskusijam in izmenjavi praks. Prepoznali smo številne ovire, na katere naletijo otroci s posebnimi potrebami, ko se vključujejo v šolsko okolje, zato je res pomembno redno sodelovanje med učenci, starši, učitelji in zunanjimi podpornimi institucijami, ki so še bolj kadrovsko usposobljene. Pomembno je stalno spremljanje učencev in vzpostavljanje spodbudnega podpornega okolja.

Skupaj z udeleženkami smo si izmenjale tudi izkušnje o naših izobraževalnih sistemih, o delu z učenci s posebnimi potrebami, saj delamo na različnih področjih: svetovalno delo, individualne ure, učiteljice PS in RS. To je bila tudi dodatna vrednost tega izobraževanja. V sklopu izobraževanja smo imeli tudi voden ogled po univerzitetnem mestu La Laguna, kjer je potekalo izobraževanje, in izlet na vulkan Teide, ki je ena od znamenitosti tega otoka.

Izobraževanje nama je prineslo kar nekaj novih znanj in izkušenj, čeprav sva ugotovili, da kar nekaj tem in didaktičnih pristopov že poznava, a je vedno dobrodošla izmenjava novih praks. Z rednim izobraževanjem profesionalno rastemo, zato si želiva še več podobnih izkušenj.

Zapisali: Andreja Hvalec Žitnik in Kaja Cvelbar